Tejping – nová terapeutická metóda pri liečbe pohybového ústrojenstva

Tejping – nová terapeutická metóda pri liečbe pohybového ústrojenstva

Tejping (Tejpovanie, taping, kineziotaping) sa bežne používa ako doplnková alebo dočasná metóda liečby v rámci fyzioterapie. Často ju používajú športovci v prípade vzniku zranenia, ale dnes už nie je výnimkou ani v prípade bežných ľudí. Niektoré z cieľov tejpingu sú obmedziť pohyb zranených kĺbov, kompresia mäkkých tkanív za účelom zníženia opuchov. Podporuje anatomické štruktúry a chráni pred opätovným zranením. Tejping sa používa ako jeden z prostriedkov rehabilitácie alebo profylaxie v prípadoch, keď je potrebná podpora, stabilita a ochranu poškodenej anatomickej štruktúry počas hojenia.

Tejping sa bežne používa fyzioterapeutmi na:

  • zmiernenie bolesti
  • zlepšenie stability kĺbov
  • obmedzenie návratu zranení
  • liečbu zranení
  • zníženie záťaže poškodených alebo zranených tkanív
  • inhibíciu činnosti svalov
  • uľahčenie činnosti svalov

Niektoré z týchto účelov je možné dosiahnuť kombináciou týchto účinkov tejpingu:

  • mechanickými účinkami
  • neuromuskulárnymi účinkami
  • psychologickými účinkami

Existujú rôzne druhy tejpingu, ktorý je možné použiť:

„Športový tejping“ je najčastejším rigidným štýlom tejpingu U nás sa preň často používa Cosmos ACTIVE Športový tejp. Cosmos ACTIVE Športový tejp je pevná športová páska, ktorá stabilizuje, fixuje a poskytuje podporu veľmi zaťažovaným častiam tela pri športe, napr. členkom, kolenám, lakťom a zápästiam. Technika športového tejpingu sa používa na podporu slabých alebo zranených kĺbov. Na internete je možné nájsť veľké množstvo videonávodov, ktoré vám pomôžu pri liečbe bežných zranení.

O kineziologickom tejpingu sa dá povedať, že je vylepšenou verziou športového tejpingu, ktorý pôsobí dynamicky na podporu funkcie svalov. Metóda kineziologického tejpingu je určená na uľahčenie prirodzeného procesu hojenia tela a zároveň poskytuje podporu a stabilitu svalov a kĺbov bez obmedzenia rozsahu pohybu tela. Poskytuje rozšírenú manipuláciu s mäkkými tkanivami, aby sa predĺžili výhody terapie podávanej v klinickom prostredí. Pre tieto účely je možné použiť Cosmos ACTIVE kineziologické tejpovacie pásky. Cosmos ACTIVE kineziologické tejpovacie pásky sú určené pre kĺby, väzy, ale aj natiahnuté a ochabnuté svaly. Tieto pásky spoľahlivo lepia, sú priedušné a vodeodolné. Kineziologický tejping je terapeutický nástroj a stal sa čoraz obľúbenejším v športovej spoločnosti. Tejping sa dlho používa na prevenciu a liečenie športových zranení. Bol vyvinutý japonským chiropraktikom Dr. Kenzo Kaseom v sedemdesiatych rokoch s cieľom zmierniť bolesť a zlepšiť hojenie v mäkkých tkanivách. Kineziologický tejping má veľké množstvo výhod. Prispieva ku zníženej únave svalov, uľahčeniu svalov, zníženiu bolesti svalov, zvýšenému hojeniu, ako napríklad zníženie opuchov a zlepšenie lymfatického odtoku a prietoku krvi.

V prípade, že je potrebná menšia ohybnosť alebo zvýšená opora je možné použiť Omnitape Pásku fixačnú pre taping. Je to neelastická silno lepiaca náplasťová páska. Jej výhoda spočíva vo vysokej pevnosti ťahu pri súčasnej možnosti ľahkého odtrhnutia pásky v pozdĺžnom i priečnom smere. Vhodné je ju použiť pri spevnení kĺbov, šliach a svalov.

Pri liečbe akéhokoľvek klinického stavu je veľmi dôležitá diagnostika. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov tejpingu, ako aj akejkoľvek inej liečby, je potrebné úplné posúdenie pacienta. V niektorých prípadoch môže liečenie stavu vyžadovať liečenie aj iných základných stavov. Tejping môže byť cenným doplnkom takejto liečby. Preukázalo sa, že má pozitívne fyziologické účinky na pokožku, lymfatický a obehový systém, fasciu, svaly, väzy, šľachy a kĺby. Môže sa používať v spojení s celým radom ďalších spôsobov liečby a je účinný počas rehabilitačných a chronických fáz úrazu, ako aj na preventívne opatrenia.

Omnitape tejpovacia fixačná páska

Cosmos® Kineziologická tejpovacia páska

Cosmos Športový tejp

Zdieľať tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

X