25. apríl – Svetový deň malárie
Ľudia na celom svete si každoročne od roku 2007 25. apríla pripomínajú Svetový deň na základe rozhodnutia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Čo to malária vlastne je a ako sa prejavuje? Malária patrí medzi najčastejšie tropické ochorenia a podľa odhadov WHO postihne ročne aj 300 miliónov obyvateľov Zeme. Hoci sa tejto chorobe dá predísť ročne na ňu približne 600 000 ľudí zomrie. Najčastejšie sú to, nanešťastie, deti, hlavne z Afriky. Prenos malárie je spôsobený bodnutím komára anopheles konkrétne samičkou tohto komára, kde sa parazit formuje. Tento parazit sa dostane do ľudského organizmu, konkrétne do pečene, kde sa rozmnožuje a transformuje a neskôr prenikne do krvného obehu. Tu môže spôsobovať napríklad aj upchatie a obštrukcie ciev a napáda tiež aj steny ciev a taktiež vnútorné orgány.. Najčastejšími príznakmi malárie je periodicky sa objavujúca sa horúčka. Po útlme horúčky nastáva nadmerné potenie a tzv. malarické záchvaty. V dôsledku zníženia počtu červených krviniek často dochádza k anémii. Ak táto choroba nie je liečená, dochádza neskôr už k naozaj vážnym problémom vo viacerých vnútorných orgánoch, napríklad aj upchávanie ciev. Diagnózu možno stanoviť na základe symptómov a vyšetrením krvi. Bohužiaľ, očkovať sa proti malárii v súčasnosti nie je možné. Liečba tejto choroby je zvládaná pomocou liekov, ktorých je na trhu viac a sú vysokoúčinné. Ako prevencia sa odporúča vyhýbať sa bodnutiam komárov a užívanie rôznych liekov v podobe tabliet.
Úmrtnosť na maláriu bola od roku 2000 znížená na menej ako 50 % prípadov. Malária však naďalej zabíja najmä deti do piatich rokov, prevažne v subsaharskej Afrike, kde umrie v dôsledku tejto choroby každú minútu jedno dieťa.
Toto ochorenie môže mať dokonca aj viacero foriem. Klasická tropická malária, ktorá sa radí medzi najvážnejšie a životohrozujúce, ale poznáme aj miernejšie formy tejto choroby ako sú trojdenná malária, štvordenná, či dokonca letisková malária.
Pridaj komentár