Oxymeter – použitie, popis

Oxymeter – použitie, popis

Oxymeter slúži ako neinvazívna metóda, pomocou ktorej sa zisťuje saturácia hemoglobínu kyslíkom v arteriálnej krvi krvného riečištia, srdcovej frekvencie a pulzového modulačného indexu. Vďaka nemu dokážeme odmerať významné parametre na posúdenie skutočnosti, ako funguje naše dýchanie.

Momentálna pandemická situácia spojená s koronavírusom priniesla so sebou väčší záujem o naše zdravie. Je dôležité podotknúť, že nech ide o akékoľvek ochorenie dýchacích ciest či pľúc, mali by sme sledovať hladinu okysličenia krvi. Oxymeter teda dokáže zistiť, resp. upozorniť na prípadné problémy s okysličením krvi, ktoré aktuálne môžu súvisieť práve aj so šírením koronavírusu.

Kde by nesmel chýbať?

Oxymeter je potrebný pre ľudí s chronickou obštrukciou pľúc, ktorí majú dlhodobé problémy s dýchavičnosťou. Práve oni dbajú na svoj zdravotný stav, lekársku pomoc kontaktujú pri zhoršení stavu. Faktom však ostáva, že obštrukčnými pľúcnymi chorobami na Slovensku trpí až osem percent obyvateľstva. Viacerí o tom ani len nevedia. Mnohí sa možno neštandardne pri ceste po schodoch zadýchavajú, avšak túto skutočnosť zanedbávajú.

Nevedomosť ľudí o ich zhoršenom zdravotnom stave tiež môže byť dôsledkom, že oxymetre poväčšine nepatria medzi bežnú súčasť domácností, ba ani niektorých ordinácií praktických lekárov.

Pulzový oxymeter

Tento typ oxymetra funguje prostredníctvom merania absorpcie svetla, resp. remisie svetla pri presvietení kože. Ide o dva svetelné lúče rozdielnej vlnovej dĺžky, tie smerujú na prst, ktorý je uložený vo vnútri prístroja. Vo väčšine prípadov sa meranie realizuje nalepovacím senzorom na ľahko prístupnej časti tela, väčšinou ide o spomínaný prst či ušnicu.

Pulzový oxymeter slúži na dennodenné používanie. Bezstarostne ho môžete využívať doma, pri športovaní, dovolenke a pod. Ide o jednoduché meranie okysličenia krvi a srdcovej frekvencie, takže s tým, či zvládnete jeho obsluhu, si určite nemusíte lámať hlavu. Do prístroja len vložíte prst a stlačíte hlavné tlačidlo, ktorým sa spustí proces merania.

Okrem toho, že tento prístroj dokáže zistiť, či je hemoglobín dostatočne saturovaný kyslíkom, vie tiež zmerať aj rýchlosť tepu. Ide o lacný prístroj, ktorý by sa tak mohol stať neoddeliteľnou súčasťou našej domácej zdravotnej lekárničky.

Digitálny pulzový oxymeter

Celkový pojem pulzová oxymetria je v medicíne známy už dlhé roky, avšak v prípade digitálneho pulzového oxymetra ide o unikátnosť, keďže si ho môžete vyskúšať sami, kdekoľvek ste. Prístroj na domáce používanie je určite vhodný nielen pre ľudí s respiračnými ochoreniami, ale aj pre športovcov a milovníkov turistiky. Jeho cenová ponuka sa pohybuje v desiatkach eur, na trhu je ľahko dostupný.

Čo ponúkame?

Všetky typy nájdete na našej stránke v sekcii: lekárske prístroje – oxymetre.

  • O2 oxymeter prstový basic (Vhodný ako na domáce, tak aj na profesionálne použitie. Ide o pulzný oxymeter. Pomocou pulzácií na prste si tak dokážete namerať saturáciu tkanív kyslíkom a srdcovej frekvencie.)

Toto zariadenie ponúka jednoduchú možnosť presného celodenného sledovania srdcového tepu. Jednoducho si ho pripevníte na telo, a za pomoci elektród môžete sledovať zdravotné parametre počas celého dňa. Zmeria vám EKG, SpO2, ale aj teplotu, čím lekári budú môcť spoznať potenciálne zdravotné riziká a rozpoznanie daných zdravotných problémov.

Aká je optimálna hladina kyslíka v krvi?

Optimálna hladina kyslíka v krvi sa pohybuje v rozmedzí od 75 do 100 mm ortute (mmHg).

Pripravila: Zuzana Wagnerová

 

Zdieľať tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


X